شبهات اعتقادی

عاشقم باش و پرستشم کن یا تا ابد در آتش جهنم خواهی سوخت!! این باج گیری نیست؟!

دادن حق انتخاب از بین دو گزینه بد و بدتر به یک نفر اختیار نیست، باج‌گیری است!!

نکته اول: وجود جهنم لازم است چون خدا عادل است. وجود جهنم نشانه هدفمندی دنیا و بیهوده نبودن آن است؛ اگر جهنمی نبود، خداوند متعال چگونه ظالمین عالم را قصاص می‌کرد و حق مظلوم را از آنان می‌گرفت؟ لذا وجود جهنم برای خلقت بسیار مهم و ضروری است و نتیجه اعمال خود انسان‌هاست.

نکته دوم: مثال خداوند متعال در این مورد مثال طبیبی دلسوز و مهربان است که به بیمار خود گوش زد کرده که بیماری تو در حال شدت گرفتن است و باید این موارد را رعایت کنی. اما بیمار با کمال بی‌احترامی به پزشک خود، نسخه او را پاره کرده و هیچ‌کدام از آن داروها را نیز مصرف نمی‌کند و با خود می‌گوید: دکتر می‌خواهد آزادی من را محدود کند، عجب دکتر نامرد و نامهربانی، عجب دکتر ظالمی، من به حرف دکتر گوش نمی‌دهم، او سخت‌گیر و خشن است.

رابطه خداوند متعال با بندگان هم دقیقا همین رابطه است، خداوند متعال خوب می‌داند چه آفریده است و تمام رموز زندگی انسان را به خوبی می‌داند، لذا بیماری‌های روحی و روانی او را بهتر از هر دکتری تشخیص می‌دهد، این‌جا نیز انسان را بر حذر داشته و فرموده که اگر این واجبات -نماز، روزه، حج، خمس، زکات و...- را انجام ندهی، یا این محرمات -دزدی، شراب خواری، زنا، رباخوری، غیبت، دروغ و...- را انجام دهی به درد و رنج و عذاب گرفتار می‌شوی.

نکته سوم: دوزخ چیزى جز تجسم عینى کردار انسان نیست. حقیقتى تکوینى و قهرى است که از ناحیه خود انسان دامن‌گیر او شده و او شعله‌هاى آن را بر مى‌افروزد.

کلمات کلیدی
ادمین نهاد
تهیه کننده:

ادمین نهاد

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *