شبهات اعتقادی

چرا هر زمان اتفاق بدی می افتد، می‌گوییم مصلحت بوده است؟

چرا هر زمان اتفاق بدی می افتد، می‌گوییم مصلحت بوده است؟

بیشتر به خاطر این است که از یک سو بسیار از خود راضی هستیم و گمان می‌کنیم که عبد صالح و مخلص خدا می‌باشیم و هر چه پیش می‌آید، لابد خیر و مصلحت ما در آن بوده است!

و از سوی دیگر تنبل هستیم و حوصله تفکر، تأمل، بصیرت و تدبر و برنامه‌ریزی برای اصلاح نداریم.
 نه به گذشته و علل اتفاقات بد توجه داریم که عبرت بگیریم، نه به آینده و اصلاح بدی توجه داریم که برنامه‌ریزی کنیم و فایده ببریم.

خداوند متعال فرمود تمامی این ابتلائات سویی که متوجه شما می‌شود، از خودتان است.
 ما درست برعکس کرده و می‌گوییم: لابد خدا برایمان چنین خواسته و مصلحت ما این است.

بله، یک موقع انسان، به حد توان و ظرفیت خودش، با ایمان، توکل، توسل، تدبر، اخلاص، فکر، برنامه‌ریزی، بصیرت و توجه جلو رفته، اما برایش حوادثی پیش می‌آید که ظاهرش خوشایند به نظر نمی‌رسد. آنجا "مصلحت خداست" برای او.

گاهی چیزی را خوب می‌داند و هر چه می‌رود به آن نمی‌رسد، چون برایش خوب نیست و نمی‌داند و مصلحت این است که نرسد، گاهی چیزی را بد می‌داند و از آن فرار می‌کند، اما با آن مواجه می‌شود، چون مصلحتش در همین است.

 چنان چه با مثال آوردن جنگ، که در اصل نزد همگان ناخوشایند است، اما به هنگام حمله دشمن، چاره‌ای از آن نیست، فرمود:
«کتب علیْکم الْقتال وهو کرْهٌ لّکمْ وعسى أن تکْرهواْ شیْئًا وهو خیْرٌ لّکمْ وعسى أن تحبّواْ شیْئًا وهو شرٌّ لّکمْ واللّه یعْلم وأنتمْ لا تعْلمون» (البقره، 216)
ترجمه: بر شما کارزار (با کفار، منافقین، دشمنان، مهاجمین و ...) نوشته و مقرر شد و حال آنکه براى شما ناخوشایند است، و بسا چیزى را خوش ندارید و آن براى شما بهتر است، و بسا چیزى را دوست دارید و آن براى شما بدتر است، و خدا مىداند و شما نمىدانید.

اما وقتی کسی به خود و اطراف و احوالات فردی و اجتماعی‌اش بی‌بصیرت نگاه می‌کند، بی‌فکر تصمیم می‌گیرد، بی‌تدبر و آینده‌نگری انتخاب می‌کند، بی خیال عمل می‌کند، به هر طرف باد بوزد می‌رود (یمیلون بکلّ ریح / نهج البلاغه) ...، آن وقت خر چه به سرش بیاید حق اوست که خودش به سر خودش آورده است.

در چنین صورتی مصلحت این است که با سر به دیوار بخورد، شاید بیدار شود. نه این که الزاماً با سر به دیوار خوردن خیلی چیز خوبی است.


منبع: کانال پرسمان اعتقادی

کلمات کلیدی
ادمین نهاد
تهیه کننده:

ادمین نهاد

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *