آیا اسلام می گوید بانوان باید در برابر محارم هم آزاد نبوده و حجاب داشته باشند؟

جایز بودن نشان دادن زینت به محارم و عدم رعایت حجاب در برابر آنها حکمی است که در آیات قرآن مورد اشاره قرار گرفته است و می فرماید؛
«به زنان با ایمان بگو... زينت خود را آشكار نسازند مگر براى شوهرانشان يا پدرانشان يا پدر شوهرانشان يا پسرانشان يا پسران همسرانشان يا برادرانشان يا پسران برادرانشان، يا پسران خواهرانشان،... يا افراد سفيه كه تمايلى به زن ندارند يا كودكانى كه از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نيستند، آنها هنگام راه رفتن پاى‏ هاى خود را به زمين نزنند تا زينت پنهانيشان دانسته شود. (و صداى خلخال كه بر پا دارند به گوش رسد) و همگى به سوى خدا بازگرديد اى مؤمنان تا رستگار شويد.»
نور 31

در روایات اسلامی نیز تاکید شده است که وجوب پوشش و رعایت حجاب برای بانوان اختصاص به نامحرمان دارد.
وسائل الشیعه ج20 ص210 باب 17

لذا مرحوم امام خمینی ره چنین فتوا می دهد؛
«براى مرد جايز است كه به بدن محارمش غير از عورت در صورتى كه با تلذذ و ريبه نباشد نگاه كند. و مقصود از محارم زنانى هستند كه ازدواج با آن‏ها از جهت نسب يا شير خوردن يا مصاهره، حرام است و براى آن‏ها هم جايز است كه به غير از عورت، به بدن او بدون تلذذ و ريبه نگاه كنند.»
ترجمه تحریر الوسیله ج2 ص260

البته در روایتی آمده است:
«مردی به نزد رسول خدا آمد و سوال کرد که خواهرم موهایش را در مقابل من عریان می کند آیا چنین کاری جایز است؟ پیامبر گرامی پاسخ داد خیر چرا که من می ترسم که اگر خواهرت چیزی از محاسن و مو و زیبایی هایش را به تو نشان دهد تو گرفتار گناه و انحراف شوی.»
النوادر ، راوندی ، ص19

پیامبر گرامی این حکم را در مورد کسی دادند که احتمال خطا و انحراف او بود، چنان که در روایت #تصریح شده است که پیامبر می گوید می ترسم دچار گناه و انحراف شوی، اما در صورتی که احتمال انحراف و گناه در بین نباشد، طبق ادله سابق نگاه به #بدن محارم بی اشکال است، با این وجود برخی فقها احتیاط کرده و می فرمایند:
«مرد و زنى كه باهم محرمند (مانند خواهر و برادر) مى ‏توانند به بدن يكديگر به آن مقدار كه در ميان محارم معمول است نگاه كنند؛ و در غير آن احتياط آن است كه نگاه نكنند.»
رساله توضیح المسائل، مکارم شیرازی، ص396


منبع: کانال پرسمان اعتقادی

ادمین نهاد
تهیه کننده:

ادمین نهاد

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *