جمعه ٢٦ مهر ١٣٩٨
مرکز آموزش مجازی
نهاد در شبکه های اجتماعی
حوزه علوم اسلامی پرسش و پاسخ
ارسال خبر
کانون ها چندرسانه ای
ائمه جماعت
صفحه اصلي > خانه > نمایش محتوا 
اخبار > احکام نماز و روزه دانشجویان و استادان
 


  چاپ        ارسال به دوست

احکام نماز و روزه دانشجویان و استادان

احکام نماز و روزه دانشجویان و استادان مطابق با آخرین فتاوای مراجع تقلید:


الف. اساتید و دانشجویان، در صورتی که با قصد اقامت ده روز یا بیشتر، در محل درس و تدریس یا خوابگاه می مانند:

مراجع معظم تقلید: برای این گونه افراد، نماز تمام و روزه صحیح است.

ملاحظه 1: در صورتی که تصمیم جدی بر ماندن ده روز گرفته باشند و حداقل بعد از خواندن یک نماز چهار رکعتی، به دلیلی، تصمیم برگشت به وطن یا مسافرت دیگر داشته باشند، نماز و روزه آنها تا زمانی که در محل اقامت هستند، کامل خواهد بود.

ملاحظه ۲: محاسبه ده روز از ساعت رسیدن به محل اقامت و تصمیم به ماندن تا حداقل همان ساعت در روز یازدهم (معادل ۲۴۰ ساعت) است. و اگر شب به محل اقامت رسیده باشند از صبح روز بعد تا غروب روز دهم محاسبه می شود.

ب. اساتید و دانشجویان، در صورتی که میان وطن و محل درس و تدریس یا خوابگاه رفت و آمد دارند:

امام خمینی (ره): اگر قصد ۱۰ روز نکنند و در رفت و آمد باشند، نماز شکسته است و روزه صحیح نیست. [مقلدان ایشان باید با توجه به فتوای مرجع تقلید زنده خود در مسأله بقاء بر میت، عمل کنند.]

آیت الله خامنه ای:

۱. اساتید و دانشجویان بورسیه و مأمور به تحصیل که دارای حقوق دریافتی می باشند و دانشجویانی که عنوان شغل و حرفه‌ای دارند. اگر در کمتر از ده روز حداقل یک بار بین وطن و دانشگاه رفت و آمد داشته باشند، و این برنامه حداقل ۸ ماه ادامه دارد یا کسی که حداقل سه ماه هر روز کاری را رفت و آمد کند کثیرالسفر می‌باشند؛ از روز اول سفر نمازشان در محل تحصیل و تدریس و بین راه تمام و روزه‌شان صحیح است.

٢. اساتید و دانشجویانی که در محل تحصیل یا تدریس و خوابگاه ساکن شده اند و عرفا گفته می‌شود که مسافر نیستند، اگر چه گاهی به سفر می‌روند و بیش از یک سال وضعیت آنان این گونه باشد، محل تحصیل و تدریس برای آنها وطن حکمی می‌باشد و از روز اول نماز تمام و روزه‌ها صحیح است. [در بین راه نماز شکسته است.]

٣. دانشجویان که به طور معمول ساکن نیستند و قصد ده روز نمی کنند بلکه مرتب رفت و آمد می‌کنند، بنابر احتیاط واجب نماز را جمع (هم تمام و هم شکسته) بخوانند هم چنین روزه را در سفر بگیرند و در وطن نیز قضا کنند؛ [البته در این احتیاط واجب دانشجویان می‌توانند به فتوای مجتهد دیگر که دارای شرایط رجوع است و نماز را کامل و روزه را صحیح می‌داند، عمل نمایند.]

آیات عظام بهجت (ره)، فاضل (ره) ، صافی و نوری: اساتید و دانشجویان، اگر در کمتر از ده روز، حداقل یک بار، بین وطن و دانشگاه رفت و آمد داشته باشند و این وضعیت، تا مدتی ادامه داشته باشد [بنابر نظر آیات عظام صافی، نوری: سه ماه؛ آیت الله بهجت (ره): دو ماه؛ آیت الله فاضل: یک ماه] کثیرالسفر محسوب می‌شوند و نمازشان در محل تحصیل و بین راه تمام و روزه صحیح است.

آیت الله مکارم:

۱. کسانی که در هفته حداقل سه روز در رفت و آمد یا در محل تحصیل باشند و این برنامه حداقل دو ماه ادامه داشته باشد و یا مدت ۴۵ روز شنبه بروند و پنج شنبه برگردند و یا مدت یک ماه هر چند بدون جمعه‌ها هر روز رفت و آمد کنند، کثیرالسفر محسوب می‌شوند و از روز اول سفر نمازشان در محل تحصیل و بین راه تمام و روزه‌شان صحیح است.

٢. کسانی که دو سال یا بیشتر و هر سال حدود چهار ماه [اگر چه به طور پراکنده] در محل تحصیل یا تدریس و خوابگاه اقامت داشته باشند، آنجا وطن حکمی آنهاست و تا ادامه این وضعیت همواره نمازشان کامل و روزه‌شان صحیح است. [در بین راه نماز شکسته است.]

آیت الله سیستانی: ۱. کسانی که حداقل سه روز در هفته و یا ده روز در ماه [اگر چه به طور پراکنده] در سفر تحصیلی و حتی غیرتحصیلی باشند و این برنامه برای مدتی به طور مثال شش ماه در یک سال و یا حداقل سه ماه در چند سال ادامه یابد، کثیرالسفر محسوب می‌شوند و نمازشان در محل تحصیل و بین راه تمام و روزه شان صحیح است.

٢. کسانی که یک سال و نیم یا بیشتر و هر ماه حداقل ۲۲ روز در محل تحصیل و خوابگاه اقامت داشته باشند، آنجا وطن حکمی آنهاست و نمازشان کامل و روزه‌شان صحیح است.

آیت الله زنجانی: کسانی که برای مدت ۶ ماه هر هفته یک سفر می‌کنند، نمازشان از سفر اول کامل است.

آیت الله وحید: کسانی که حداقل به مدت دو ماه یا بیشتر، ۴ روز در هفته یا بیشتر (حداقل پانزده روز ناپیوسته در هر ماه) در سفر باشد كثيرالسفر بوده و از سفر اول نمازش تمام و روزه‌اش صحیح است و اگر سه یا دو روز در هفته در سفر باشد، احتیاط واجب آن است که در همه سفرها بين شکسته و تمام جمع کند و روزه بگیرد و قضا کند و اگر یک روز در هفته به سفر می‌رود نمازش شکسته است.

آیت الله جوادی آملی: کسی که حداقل ۴ روز در هفته در سفر باشد و این گونه سفر کردنش ۲ ماه یا بیشتر طول بکشد، نمازش تمام و روزه اش صحیح است.

توجه 1: احکام شروع سفر تحصیلی اساتید و دانشجویان

آیت الله خامنه ای: اساتید و دانشجویان بورسیه و مأمور که حقوق دریافتی دارند، از سفر اول نمازشان کامل و روزه‌شان صحیح است. و سایر دانشجویان مسافر احتياط کنند و نماز را هم شکسته و هم کامل بخوانند [مقلدین ایشان در این احتیاط می‌توانند به مرجع دیگری رجوع کنند.]

آیات عظام مکارم، وحید و زنجانی: کثیرالسفر از روز اول سفر نماز و روزه‌اش کامل است.

آیت الله سیستانی: دو هفته اول شروع سفر احتیاط کنند و نماز را هم شکسته و هم کامل بخوانند. (مقلدین ایشان در این احتیاط می‌توانند به مرجع دیگری رجوع کنند.)

آیات عظام فاضل (ره)، صافی، نوری و جوادی آملی: در سفر اول نمازشان شکسته است و نباید روزه بگیرند. و از سفر دوم نمازشان کامل و روزه‌شان صحیح است.

آیت الله بهجت (ره): اگر فاصله محل تحصیل بیش از ۴۵ کیلومتر باشد پس از طی مسافت ۴۵ کیلومتر از همان سفر اول نماز کامل و روزه صحیح است.

توجه ۲: احکام شروع مجدد سفر بعد از اقامت ده روز در وطن (مثل تعطیلات یا مرخصی)

مراجع معظم (به جز آیات عظام بهجت (ره)، سیستانی و وحید): کسانی که کثیرالسفر باشند و در زمان تعطیلات بیش از ده روز در وطن بمانند در اولین سفر بعد از اقامت در وطن نمازشان شکسته است و روزه نمی‌توانند بگیرند. ولی در رفت و آمدهای بعدی کم تر از ده روز نمازشان کامل و روزه شان صحیح است.

آیت الله بهجت (ره): اگر فاصله محل تحصیل بیش از ۴۵ کیلومتر باشد از همان سفر اول نماز کامل و روزه صحیح است. آیت الله سیستانی: برای کثیرالسفر همیشه حتی بعد از ماندن ۱۰ روز و بیشتر در وطن نماز کامل و روزه صحیح است؛ مگر این که دو ماه پی در پی در وطن اقامت داشته باشد که در دو هفته اول شروع سفر باید احتیاط شود و نماز هم کامل و هم شکسته خوانده شود. مقلدین ایشان در این احتیاط می‌توانند به مرجع دیگری رجوع کنند.]

آیت الله وحید: در اولین سفر بعد از توقف، احتیاط واجب آن است که بین شکسته و تمام جمع کند.


١٢:٠٨ - شنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٥٥٨٤٢٤    /    تعداد نمایش : ٣١


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
تبلیغ
  • سلسله نشست هاي معرفتي با حضور حجت الاسلام دكتر مزروعي
    سلسله نشست هاي معرفتي با حضور حجت الاسلام و المسلمين دكتر مزروعي

  • ثبت نام کلاس های حوزه علوم اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان
    ثبت نام کلاس های حوزه علوم اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان

ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت سایت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 372615 | بازدید امروز : 318 | کل بازدید : 3920080 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2